Bilgisayardan internet dağıtma (Wi-Fi hotspot)

Mar 2, 2014 by

Bilgisayardan internet dağıtma (Wi-Fi hotspot)

Wi-Fi hotspot,Wi-Fi hotspot yapma,Bilgisayardan internet dağıtma (Wi-Fi hotspot),Bilgisayardan internet dağıtma (Wi-Fi hotspot) baglantı

Evinizde modeminiz de wifi yoksa wifi ile bağlandıgınız bir bilgisayarınız varsa bu bilgisayarı wifi gibi kullanma imkanınız olduğunu biliyormuydunuz.

wifi

Denetim Masası’nı ardından Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni açın. Yeni bir bağlantı veya ağ kur’a tıklayın. Yeni pencere açıldığında aşağı kaydırın ve “Kablosuz ad hoc (bilgisayardan bilgisayara) ağ kur” seçeneğine tıklayın. Şimdi İleri’ye tıklayın.

Şimdi karşınıza ad-hoc ağları anlatan bir pencere gelecek. Bilmeniz gereken önemli bir nokta, ad-hoc kablosuz ağındaki cihazların birbirlerinden 9 metreden daha uzakta bulunmamalarının gerektiği. Pratikte bu mesafenin yarısı geçerli olabilir.

İkinci önemli nokta ise bir ad-hoc ağ oluşturduğunuzda, bu cihazda bağlı olduğunuz herhangi bir kablosuz ağdan bağlantınızın kopacağıdır. Yani bu yöntemle kablosuz bir ağa bağlanıp, onu kablosuz olarak paylaşmanız mümkün değildir.

Sonraki ekrana geçmek için İleri düğmesine tıklayın. Burada güvenlik türü olarak WPA2-Kişisel’i seçmenizi öneriyoruz. Bu sayede ad-hoc bağlantınızda en yüksek güvenliği elde etmiş olacaksınız. Başkalarına vermekte sorun yaşamayacağınızı düşündüğünüz bir parola ayarlayın. Facebook veya banka hesabınız için kullandığınız bir parolayı burada kullanmayın, aksi halde pişman olabilirsiniz.

İleride tekrar ad-hoc ağı kuracağınızı düşünüyorsanız, Bu ağı kaydet kutucuğunu işaretleyin ve İleri düğmesine basın.

wifi1

Komut satırı veya toplu iş dosyasıyla ad-hoc kablosuz ağ

Komut satırını kullanarak da ad-hoc ağları oluşturabilir, onları devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için bir toplu iş dosyası yazabilir, onu tekrarladığınız görevlerde kullanabilirsiniz.

Bu iş için ilk önce komut satırını yönetici izinleriyle açmanız gerekiyor. Ardından şu komutu girerek ağ sunucusu modunu başlatmalısınız:

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=SSID’niz key=Parolanız keyusage=persistent

SSID’niz ve Parolanız bölümlerini ağa vermek istediğiniz ağ ve parola ile değiştirin. Ardından netsh wlan start hostednetwork komutunu vererek ağı başlatmalısınız.

Ağı kapatmak istediğinizde netsh wlan stop hostednetwork komutunu vermeniz yeterli olacaktır.

Hepsi bu kadar basit. Bu işlemleri bir toplu iş dosyasında kullanmak isterseniz, Not Defteri’ni açın ve aşağıdaki satırları yapıştırın. SSID’niz ve Parolanız bölümlerini değiştirmeyi unutmayın.

@echo off
CLS
:MENU
ECHO.
ECHO…………………………………………
ECHO.
ECHO Görev seçmek için 1, 2, veya 3’e, çıkmak için 4’e basın.
ECHO…………………………………………
ECHO.
ECHO 1 – Wi-Fi paylaşma ayarları
ECHO 2 – Wi-Fi paylaşımını başlat
ECHO 3 – Wi-Fi paylaşımını durdur
ECHO 4 – Çıkış
ECHO.
SET /P M=1, 2, 3 veya 4 yazın ve ENTER’a basın.
IF %M%==1 GOTO SET
IF %M%==2 GOTO START
IF %M%==3 GOTO STOP
IF %M%==4 GOTO EOF
:SET
netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=SSID’niz key=Parolanız keyusage=persistent
GOTO MENU
:START
netsh wlan start hostednetwork
GOTO MENU
:STOP
netsh wlan stop hostednetwork
GOTO MENU

Bu dosyayı masaüstünüze AdHocAğ.bat gibi bir isime kaydedin. Uzantısının .txt değil, .bat olmasına dikkat edin. Artık bir ad-hoc ağ oluşturmak istediğinizde, tüm yapmanız gereken bu toplu iş dosyasını çalıştırmak olacak.

Ücretsiz yazılımlar ile Hot Spot baglantı yapabilirsiniz.

virtualwifirouter ücretsiz bir yazılım

virtualrouter ücretsiz yazılım

Wi-Fi HotSpot Creator ücretsiz yazılım

 

 

Related Posts

Tags

Share This

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir